Sağlık

Annelik borcu yine artıyor! Yıl bitmeden başvurun!

İSTANBUL (İGFA) –Doğum nedeniyle iş hayatından uzak kalan kadınlara sunulan doğum kredisi ve hesaplama sistemleri hakkında bilgi paylaşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Melis Elmen, Aralık ayı sonundan önce bu konuda başvuru yapılmasını önerdi.

DOĞUM BORCU NEDİR?

“Parayla bir kadın, doğum tarihinden itibaren iki yıl yani 720 gün çalışmadığı zamanı satın alabilir” diyen Elmen, şöyle devam etti: “720 kere 3 yapabiliriz. Yani siz de satın alabilirsiniz.” 3 çocuğa kadar. Bu, 6 yıl erken emekli olma fırsatı sağlıyor. EYT’de çok işe yaradı ve birçok kadın erken emekli oldu. İlk sigortalı tarihinizden sonra doğum yapmalısınız. 5 gün bile olsa sigortanız varsa ve sonra doğum yapıyorsanız Borçlu olabilirsiniz. İlk işe girdiğiniz tarihten önce gerçekleşen doğumlar için borçlanamazsınız. Ancak ilk işe başladığınız tarihten sonra çalışmıyor olsanız bile borçlu kalabilirsiniz” dedi.

STAJ SİGORTASI OLAN KADINLAR DA BORÇ ALABİLİR

Staj sigortası ile ilk sigortalı olduğu tarih arasında doğum yapan kadınların şartların yerine getirilmesi halinde borçlanabileceğini belirten Elmen, “Analık borçluluğu için 720 gün kuralı yok. Parça parça da borçlanabilirsiniz. Şu anda günlük 143,09 TL borçlanabilirsiniz. Ancak kasım – aralık ayından sonra artış olacak.” “Her 6 ayda bir baz fiyat artışı, borçlanmanın da artması anlamına geliyor. Dolayısıyla doğum kredisi kullanacaksanız başvurularınızı Aralık ayı sonuna kadar yapmanız gerekiyor” dedi.

habermesudiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu