Haber

“Netanyahu’nun kazanması imkansız!”

  • Haber7 – ÖZEL

İsrail, 7 Ekim’den bu güne kadar Gazze’de soykırım uygulamaya devam ediyor. Hiçbir ahlaki değere saygısı olmayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, aldığı kararlar ve işlediği savaş suçlarından sonra İsrail medyası tarafından dahi eleştirilmeye başlandı. Lahey Adalet Divanı’nın kararıyla soykırım suçundan yargılanacak olan İsrail, 7 Ekim’den bu yana toplam 27 bin sivil ve masum insanı katletti. İsrail’in kendi vatandaşlarından da ağır eleştirilere maruz kalan Netanyahu ve medyaya onun ‘her şeyi göze alan’ biri olduğu hatırlatıldı.

“NETENYAHU’NUN KREDİSİ BİTTİ”

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’de yayımlanan haberde şu ifadelere yer verildi:

“Netanyahu’nun başarısızlıkları arttıkça İsrail’in kredisi tükenen Başbakanı daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Rehine krizinden Hamas’ın çöküşüne kadar herkesin bildiğini söylemenin zamanı geldi: Netanyahu’nun kazanması imkansız.”

“Temmuz 2016’da Binyamin Netanyahu Afrika ülkelerinde bir dizi toplantıya katıldı. Tecrübeli bir sömürgeci gibi “Tüm Afrika heyecanlı” dedi. Bu tezatlık ancak bu narsistin aklında var olabilir: tam bir farkındalık eksikliği sarmalanmış O zamanlar Amerika Birleşik Devletleri “Farklılaşmasını, kasıtlı olarak kendi aşağılık politikalarına uyacak şekilde uyarladığı bir başarısızlık olarak değil, bir başarı olarak pazarlayabiliyordu.” Şimdi bunun bedelini ödüyoruz” dedi.

İSRAİL SOYKIRIM SUÇUNDAN YARGILANACAK

Güney Afrika’nın ‘Gazze’deki soykırım davası’ için yaptığı başvuru Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda kabul edildi. İsrail’in belgeyi reddetme talebi de reddedildi. Bu sonuçla İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırım suçundan yargılanacak.

Hakim Donoghue, İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze’ye yönelik hava, kara ve deniz yoluyla başlattığı askeri operasyonların büyük sivil can kaybına, sivil altyapının tahrip olmasına ve Gazze nüfusunun büyük bir kısmının yerinden edilmesine yol açtığını kaydetti. Bunun yeterli olduğunu söylerken İsrail’in itirazını da reddetti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu